Jdi na obsah Jdi na menu
 


Účinky masáží

Zdravotní účinky masáží

Obliba masáží všeho druhu v Čechách během minimálně posledních deseti let rapidně stoupá. Salóny nabízející thajské masáže rostou v ulicích největších měst jako houby po dešti, inzertní servery nabízející rozličné podoby ajurvédských masáží praskají ve švech. Na masérském lůžku můžete nechat jen několik stokorun, ale stejně tak vás příjemné hodinové poležení můžete bez problémů přijít třeba i na několik tisíc korun. Jak tento nebývalý nárůst zájmu o masérské služby všeho druhu vysvětlit? Jde o výsledek osvěty rozšiřující obecné povědomí o blahodárných účincích masáží, nebo jen momentální módní vlnu? At´je tomu nakonec jak chce, i toho největšího skeptika zřejmě překvapí, jak pestrý je seznam obtíží, od kterých může umně provedená masáž pomoci.

Samozřejmě, není masáž jako masáž. Jiné výzvy stojí před masérem národního fotbalového týmu, jiné před vedoucím luxusního podniku v centru Prahy, kam si chodí odpočinout penězi unavené manželky těch nejúspěšnějších. Něco jiného je zažít olejovou masáž od hlavy až patě, anebo některou z thajských masáží, při nichž snadno můžete nabýt pocitu, že by vás masér nejraději natáhl na skřipec. Pokud se však pokusíme odhlédnout od těch největších rozdílů, přesto zjistíme, že v několika bodech se zdravotní účinky většiny druhů masáží shodují. Které to jsou?

Jedním z na první dotek nejsnáze pociťovaných výhod valné většiny masáží je samozřejmě intenzivní pocit odplavení pocitů stresu, jež většinou nabíráme v průběhu pracovního týdne. Masáž se tak v tomto světle ukazuje jako jeden z jak časově, tak i co do vynaloženého úsilí nejméně náročných způsobů, jak úspěšně relaxovat.

Zajímavý je zde však především fakt, že toto tvrzení nevychází jen z dlouhodobých zkušeností pravidelných návštěvníků masérských salonů, ale najdeme jej i ve zprávách shrnujících výsledky seriozních vědeckých výzkumů.

Často v nich nacházíme zejména fakt, že masáže jako takové obvykle významněposilují imunitní systém člověka. Měření hormonů zodpovědných za „produkci stresu“ prokázala, že po dokončení masáže jeho hodnoty v těle namasírovaného dramaticky klesají.

Důležitá je zde zejména skutečnost, že v situacích, kdy naše tělo prochází stresovou situací tyto hormony ničí buňky nezbytné pro udržení obranyschopnosti našeho organismu. Pokud se tedy pravidelně vydáváme vstříc masérskému stolu, kromě relaxace předcházíme i případným onemocněním spojeným s narušenou imunitou.

Druhou lékaři obecně ceněnou vlastností lékařů je také jejich schopnost podpory udržování žádoucí úrovně krevního tlaku. Studie z posledních let zde potvrzují, že tlak masérových rukou spojených s vlastní masáží ovlivňuje aktivitu jednoho z nervů zodpovědného za regulaci úrovně krevního tlaku, jakož i další důležité tělesné funkce. Podobně kladné účinky můžeme masážím přiřknout i v případě fungování oběhové soustavy jako takové.

Dalším podstatným kladem spojeným s kvalitně provedenou masáží je i její vliv na pociťování bolesti, což samozřejmě částečně souvisí i s jejich úlohou v boji proti stresu a napětí vůbec. Zde nám však jde ještě o něco jiného. Vědcům se totiž také podařilo zjistit, že během masáže v těle dochází k vytváření látek, které snižují pocit bolesti, stejně jako celkový pocit napětí. Zkušenosti potom podobné výsledky potvrzují – pokud máte na svém těle některé místo, které vás bolí, a necháte si namasírovat jinou část těla, která s ním sousedí, po chvíli bolest znatelně ustoupí i tam, kde se ho ruka maséra vůbec nedotkla.

Samozřejmě zde ani v nejmenším neplatí, že těmi účinky, o nichž jsme se zde něco málo řekli vyčerpával celkový rejstřík toho, čím vám masáž může být prospěšná. Ve skutečnosti je tomu spíše naopak – náš výčet představuje naprosté minimum, od nějž se můžete odrazit k technikám, které již sledují konkrétní zdravotní obtíže, které vás právě nejvíce souží. A nutno přiznat, že alespoň minimální úsilí věnované mapování toho, čím je která masáž lidskému tělu prospěšná se skutečně vyplatí.

Můžete tak najít masážní techniky pokrývající široké spektrum problémů od migrén, přes deprese a problémy s nervy až třeba k nesnázím s udržování koncentrace u malých dětí.

 
 

 

Fotoalbum


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 4037
Měsíc: 47
Den: 1